Voor de meeste mensen is een woning kopen de meest dure aanschaf in het leven. Dit geldt zeker voor de huidige prijsontwikkeling van woningen. Woningen zijn schaars geworden en hebben mede daardoor een behoorlijk prijskaartje. Schaarste heeft immers een prijsopdrijvend effect.
Lage rente compenseert hoge prijs
Een ander effect heeft de hypotheekrente. Een lage hypotheekrente betekent dat er met een inkomen meer geleend kan worden. Een duurdere woning hoeft dan niet per se te betekenen dat er een hogere woonlast ontstaat. De lage rente van bijvoorbeeld 1,5 procent voor een 20-jarige rentevast periode compenseert de hoge koopprijs.
Hypotheek is een langdurige overeenkomst
Een hypotheek regelen is ook geen eenvoudige administratieve handeling. Dit moet doordacht gebeuren omdat een aflossing op dertig jaar wordt vastgesteld. Vele mensen laten zich adviseren door hypotheekadviseurs waarbij vooral het leenbedrag hoog op de agenda staat. Kan ik de woning kopen die ik heb gevonden en hoeveel eigen geld heb ik nodig? Blijft de hypotheekrente op het huidige niveau en voor welke rentevaste periode moet ik kiezen?
Kiezen voor lineair of annuïteit?
De hypotheekadviseur is een belangrijke factor. De adviseur geeft de mogelijkheden van de verschillende hypotheekvormen en de woonlasten. Het is een verplichting dat hypotheken worden afgelost. Er zijn hiervoor twee vormen, namelijk de lineaire en de annuïteit aflossing. Bij de lineaire vorm nemen de rentelasten na verloop van tijd af vanwege de aflossing. Een annuïteitenhypotheek heeft gedurende de looptijd een vast maandbedrag. Per saldo is een lineaire hypotheek voordeliger.
Taxatie bepaalt plafond hypotheek
De waarde van de woning wordt bepaald door een onafhankelijk taxatierapport. Dit geeft dan ook het hypotheekplafond aan. Voor de koper betekent dat alle bijkomende kosten zelf gefinancierd moeten worden. Betreft het geen nieuwbouwwoning dan dient er overdrachtsbelasting worden betaald, tenzij je jonger bent dan 35 jaar en de woning niet meer kost dan 400.000 euro. Van deze vrijstelling mag één keer gebruik gemaakt worden. Voor alle andere situaties is de belasting 2 procent.
Wordt een woning aangekocht die niet zelf wordt bewoond, dan geldt een vast tarief van 8 procent. Een vastgoedhypotheek is een zakelijke hypotheek en is dus bestemd voor woningen die als belegging worden aangekocht. Het wordt ook wel een verhuurhypotheek genoemd en is af te sluiten bij specifieke hypotheekverstrekkers zoals Vastgoedhypotheek.nl.
Bekijk onze andere artikelen
Raambekleding zonder boren
Kunststof kozijnen zijn een duurzaam product. Als je kunststof kozijnen hebt wil je daar niet [...]
Maak je huis leuker met deze tip
Ben jij benieuwd hoe jij je huis een stuk leuker kunt maken? Hier is een [...]
Zo hou je je huis gezellig
Iedereen wil een gezellig huisje, maar hoe bereik je dit dan? Één van de manieren [...]
Weekendje weg met de auto? denk hieraan!
Je gaat een weekendje met met de auto, en je hebt de route van tevoren [...]
Hoe hou je je huis veilig?
In veel huizen blijkt de veiligheid niet geoptimaliseerd te zijn. Zelfs als je geen jonge [...]
Waar moet je op letten bij de aanschaf van een waterontharder
Een waterontharder is een apparaat dat wordt gebruikt om hard water te behandelen. Hard water [...]
4 tips om jouw organisatie succesvoller te maken
Of je je organisatie succesvol vindt of niet, het kan altijd nog succesvoller worden dan [...]
Infraroodpanelen ter vervanging voor je CV
Als je op zoek bent naar een energie-efficiënte en milieuvriendelijke manier om je huis te [...]